Laminat Parke


LaminatLaminat Parke, yer döşemelerinde kullanılan bir kaplama türüdür. Doğal bir malzeme olması nedeni ile parke zemin kaplamaları günümüz yapım işlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde, orman ürünlerinin kullanımında çevreci yaklaşımlar ve ekonomik nedenlerle geleneksel masif ahşap parke yerine daha çok laminat parke ve lamine parkeler olarak adlandırılan parke türleri kullanılır.


Ahşap yer döşemenin ilk kullanımı 3000 yıl öncesine kadar gitmektedir. İbrani Kralı Süleyman’ın mabedinde yapılan kazılarda, farklı ağaç türlerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş yer döşemeleri bulunmuştur. Zamanımıza kadar gelen süreç içerisinde önceleri daha çok masif halde kullanılan ağaç,teknolojik gelişmelere bağlı olarak farklı ürünler halinde zemin kaplamasında değerlendirilmektedir.

Masif Parke


Geleneksel parke, uygun kalitedeki iyi kurutulmuş ahşabın 15-20 mm gibi kalınlıklarda ince tabakalar ve şeritler halinde kesilmesi ile yapılır. Geleneksel parkelerin yapımında, dayanıklılık açısından meşe, gürgen, dişbudak, gül ağacı gibi sert ağaçlar kullanılır. Geleneksel parke "masif parke" olarak adlandırılır.

Uygulamada, 20x60x300 mm gibi boyutlardaki masif parke parçaları tutkal ile zemine yapıştırılır, tutkal ve zımpara talaşı karışımı ile ek yerleri ve boşluklar doldurulur, kalından inceye numaralardaki zımparalar ile yüzeyi tesviye edilir ve cilalanarak kullanıma hazır hale getirilir.

Masif parke, uygulamada nitelikli işgücü gerektirir ve diğer parke türlerine göre pahalıdır.

Laminat Parke


Laminat parke, matbaada istenilen renk ve desende basılmış kağıda reçine emdirilmesi sureti ile elde edilen kaplama levhalarıdır. Reçine emdirme işlemi kâğıt emprenyeleme olarak da adlandırılır. Emprenyeleme melamin formaldehit ve üre formaldehit gibi reçine malzemeleri emdirilen kâğıtların fırınlanarak kurutulması işlemidir.

Laminat parke, laminat kaplamaların nitelikli ahşaba oranla daha ucuz olan MDF, HDF ya da yongalevha levhalar üzerine yapıştırılması suretiyle üretilir. Yapıştırma işlemi ısı ve basınç altında yapıştırıcı kullanarak yapılır.

Büyük tabakalar halinde üretilen levhalar istenilen boyutlarda kesilir, ekleme detayına göre ek yerleri açılır ve paketlenerek kullanıma sunulur. Laminat parke yüzeyleri düzleme veya cilalama gibi herhangi bir işlem gerektirmez.

Laminat parkeler ucuz fiyatları ve uygulamalarının kolay ve hızlı olması(ahşap parkelere kıyasla) nedeni ile günümüzde en yaygın kullanılan parke türüdür.

Lamine Parke


Lamine parke; doğrudan zemin kaplaması olarak kullanılması uygun olmayan görece ucuz ahşap malzemelerin birkaç tabakasının birbirine yapıştırılması ve bunların üzerine nitelikli ağaçtan ince bir kaplama yapılması sureti ile üretilir. Lamine parkeler genellikle üç katmandan oluşur.

5-10 mm kalınlıktaki iki ucuz ağaç tabakası ve 2-5 mm kalınlıktaki parke yapmaya uygun nitelikteki ahşaptan tabaka damarları birbirine dik gelecek şekilde sıcak preste tutkal ile yapıştırılır.

Cilalı olarak kullanıma sunulan lamine parkeler montaj işlemi sonrasında herhangi bir düzeltme veya cilalama işlemi gerektirmezler.

Mantar Parke


Mantar meşesinden(quercus suber) elde edilen şişe mantarı, işlenip preslendikten sonra levhalar halinde HDF zemin üzerine kaplanarak yapılır. Doğaldır, esnektir, mantarın hücresel boşlukları sebebiyle ısı ve ses yalıtımı yüksektir, yanıcı değildir.

Laminat parke odun talaşının sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılarak elde edilen (hdf) malzemedir. Hdf üzeri balans kağıdı, dekor kağıdı, basınca ve çizilmelere dirençli koruyucu film tabakası bulunur.

Laminat parkenin temel yapısı

1. Overlay : Selülozik esaslı film tabakasıdır. içinde alüminyum oksit parçacıkları bulunur. Alümiyum oksit parçaları aşınma çizilme ısıya karşı mukavemeti sağlar. laminat parkeyi benzer türevlerden ayıran en önemli özelliktir.
2. Desen kağıdı :hertürlü renk ve desende üretilebilir. kaliteli odun hammaddesinden üretilen ileri teknoloji ile print edilen kağıt film tabakasıdır.
3. Balans kağıdı Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka.
Montajı temizliği ve bakımı son derece kolay olan laminat parkeler renk ve doku çeşitliliği bakımından da her tür zevk ve tasarıma uygundur.
Darbelere sıvı temizlik maddelrine aşınmaya çizilmeye güneş ışınlarına ve sigara ateşine tam bir dayanıklılık gösterir Evlerin yanısıra işyerlerinde, bürolarda ofislerdede kullanılabilir.

Lamine Parke:

Lamine parkeler ise; lif yönü birbirine dik gelecek şekilde üst üste preslenerek elde edilen konstrüksiyonlu ve cilalı hazır parkelerdir. Orta tabaka, alt ve üst tabakaya ters bir şekilde yerleştirilerek, ağacın çalışması önlenmiştir. Özellikle yerden ısıtmalı mekanlar için ideal olup, yaşanan mekanlarda uygulama kolaylığı sağladığından tercih edilmektedir. Lamine parke, aynı laminat parkede olduğu gibi Polietilen şilte üzerine “yüzer sistem” yöntemiyle, sadece geçiş yerleri tutkallanarak uygulanır. Masif parkelerde sistre-cila sonrası yaşanan renk farklılıkları lamine parkelerde olmaz. Masif parkeler gibi sistre edilir, cila yapılır. Lamine Parkelere üretim esnasında uygulanan çok özel ve sert cilalar, darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklılığını arttırmaktadır. Ağacın doğallığını yaşayabileceğiniz, sıcaklığını hissedebileceğiniz her türlü mekanlarda kullanabileceğiniz bir parke çeşididir.


Laminat Parkenin Özellikleri:

 • Üzerinde ayakkabı ile yürünebilir.
 • Çizilmez, ezilmez. Ev ve büro mobilyalarına karsı dayanıklıdır.
 • Darbelere dayanıklıdır
 • Leke tutmaz.
 • Rengi solmaz. Günes ısıgından etkilenmez.
 • Anti-statiktir. Toz tutmaz.
 • Anti alerjiktir. · Evde kullanılan kimyasallara karsı dayanıklıdır.
 • Kolay temizlenir.
 • Sigara, puro atesinden etkilenmez.
 • Yerden ısıtmalı sistemlerde güvenle kullanılabilir.
 • Yüzer sistem bir döseme malzemesidir.
 • Çok kolay monte edilir.
 • Bakımı çok kolaydır. Elektrikli süpürge ile süpürülüp nemli bezle silinir.
 • Cila gerektirmez.

Laminat Parke Örnek Uygulamaları:

Laminat Laminat Aliminyum Asma Tavan Aliminyum Asma Tavan
Aliminyum Asma Tavan Aliminyum Asma Tavan Aliminyum Asma Tavan Aliminyum Asma Tavan

 

alçıpan